Menü Kapat

VRF NEDİR

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemidir. Bir VRF Klima Sistemi, mahal ihtiyaçlarına göre hesaplanan kapasitelerde soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemini en basit haliyle anlatmak gerekirse mahal dışında bulunan dış ünite ve mahal içindeki iç ünitelerle ısıtma ya da soğutma yapılacak alanların ihtiyaçlarına yönelik iklimlendirmek için kullanılan klima sistemidir.
Mahal büyüklüğüne göre kaskad sistem ile birden fazla dış üniteyi de birbirine bağlayarak çok yüksek kapasitelere de ulaşarak sorunsuz iklimlendirme yapabilirsiniz.

NEDEN VRF KLİMA SİSTEMİ KULLANMALISINIZ?

VRF Klima Sistemlerinin, en çok bilinen split klimalara göre çalışma prensibi olarak aynı olsa da çok büyük ayırt edici özellikleri vardır.  Gaz debisinin değişken olması başta yüksek enerji tasarrufu sağlar.
Yanı sıra, inverter mantığıyla çalıştığından debiyi mahal ihtiyacına göre tespit ettiğinden çalışmaya devam ettikçe konforu arttırır.
Debi azaldıkça hem enerji hem de gaz sarfiyatı azaldığı için de aynı zamanda çevre dostudur.

VRF KLİMA SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ

VRF Klima Sistemleri çalışma prensibine göre 2’ye ayrılır.
Heat Recovery VRF Klima Sistemi :
Eş zamanlı olarak bir mahalde ısıtma yaparken diğer mahalde soğutma yapabilir.
Heat Pump VRF Klima Sistemi : 
Yalnızca ısıtma ya da yalnızca soğutma yapar.

VRF KLİMA SİSTEMİ KULLANIM ALANLARI

VRF Klima Sistemleri; Otel, Plaza, Residance, AVM, Restoran, Villa ya da Ofis gibi aklınıza gelecek tüm mahallerde kullanılabilir. Her mahale uygun dekoratif ya da fonksiyonel iç üniteler ile bunları yüksek performans ile çalıştıracak dış üniteler sayesinde mimari esnekliğe sahiptir.